رپورتاژ

نکات مهم تدارکات مراسم عقد که باید بدانید

 • از جمله مراحل مهم زندگی جوانان ایرانی در مسیر ازدواجشان مراسم عقد کنان است. این مراسم بعد از خواستگاری رسمی و البته مراسم معروف بله برون برگزار می شود. این مراسم از شیرین ترین و البته خاطرانگیز ترین مراسمی است که زوج های ایرانی تجربه می کنند. تاجایی که حتی شیرینی این مراسم را از پدر بزرگ ها و مادربزرگ هایمان بارها و بارها شنیده ایم. هر جشنی در فرهنگ ایرانی دارای آداب و رسوم خودش می باشد. درباره مراسم عقد هم این قاعده صادق است. جشن عقد هم باید براساس برخی رسوم انجام شود. در این مطلب قصد داریم درباره صفر تا صد نکات مهم تدارکات مراسم عقد برای شما صحبت کنیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

  اهمیت مراسم عقد
  اهمیت مراسم عقد

  اهمیت مراسم عقد

  هرچند در خانواده های ایرانی کم و بیش اطلاعاتی درباره این مراسم وجود دارد. اما بازهم نیاز است به منظور برگزاری بی عیب این مراسم اطلاعاتی داده شود. همه ما می خواهیم مراسماتی که در آن ها شرکت می کنیم و یا آن را برگزار می کنیم در بی عیبی کامل برگزار شوند. برای اینکه این مراسم بی عیب برگزار شود, گاهی اوقات نیاز است از تجربه بزرگتر ها بهره بگیریم. البته می توان در این بازه از دوست و یا اقوامی که به تازگی به خانه بخت رفته اند هم بهره گرفت. در ادامه درباره صفر تا صد برگزاری مراسم عقد محضری و اجاره سالن عقد ارومیه صحبت خواهیم کرد.

  عقد محضری چطور برگزار می شود؟

  در فرهنگ ایرانی این مراسم در تاریخی از پیش تعیین شده برگزار می شود. این تاریخ معمولا در مراسمی که اصطلاحا به بله برون شهرت دارد تعیین می گردد. درصورتی که قصد دارید این مراسم در روزی مذهبی و یا به طور کلی در مناسبی خاص انجام شود, باید از مدتها قبل, حداقل یک ماه قبل به محضرخانه بروید و در این باره وقت رزرو کنید. در گام بعدی باید تعیین کنید که چه تعداد مهمان باید در مراسم شما شرکت کنند. این را بدانید که نیازی نیست مراسم شلوغی را تدارک ببینید. همین که در این مراسم بزرگان فامیل شرکت کنند کفایت می کند.

  نیازی به این مورد نیست که تمامی بچه محل ها و افراد قد و نیم قد را دعوت کنید. البته که باید به خوبی محل عقد را از تعداد مهمانانی که به جمعتان اضافه می شوند باخبر کنید. درست باید در ساعت مقرر شده در محل عقد حضور یابید. چرا که درصورت رعایت نکردن این مورد در محل عثقد بی نظمی ایجاد می شود. یادتان باشد که هزینه های این مراسم ها هم نرخ های از پیش تعیین شده ای هستند. البته که هزینه هایی مانند سفره عقد, پذیرایی از مهمانان و … را هم نباید فراموش کنید.

  برای حضور در محضر و مراسم عقد چه مدارکی نیاز است؟

  یکی از مهم ترین مواردی که باید در این باره بدانید این است که مدارک لازم را گردآوری کنید. به علاوه اینکه رزرو سالن عقد خوب هم باید در اولویت قرار گیرد. البته که پیش از این رزرو کردن باید به خوبی به قابل دسترس بودن و نزدیک بودن این محل فکر کنید. زمانی که خیال شما بابت رزرو محل عقد راحت شد باید فرم مربوط به مرکز بهداشت برای ازدواج را دریافت کنید. در بخش پشتی این برگه نشانی آزمایشگاه های نزدیک قید شده است.

  حضور در محضر و مراسم عقد
  حضور در محضر و مراسم عقد

  از لحظه ای که این فرم را دریافت می کنید به مدت ۳۰ روز برای دریافت تاییدیه های مربوطه زمان دارید. این را بدانید که این بازه زمانی اصلا هم کم نیست. به بیان بهتر گام هایی که برای دریافت این تاییدیه باید بردارید آنقدرا هم زمان بر نیست. بعد از آنکه نتایج آزمایش ها مشخص شد و جلسات مشاوره نیز برگزار شد, مدارکی که باید به دفترخانه ارائه شوند آماده می شوند. بهتر است آزمایش هایب پزشکی را به دقیقه نود موکول نکنید. چرا که درصورت مشاهده علائمی مانند کم خونی و … نیاز به زمان دارید و اگر به این مهم توجه نکنید چه بسا مجبور شوید برای تغییر زمان عقد اقدام کنید.

  مهم ترین آزمایش های پزشکی قبل از عقد

  قبل از عقد طیفی از آزمایش های پزشکی از زوج های داوطلب ازدواج گرفته می شود. برای نمونه می توان به آزمایش خون, آزمایش های وراثتی و البته آزمایش ادرار اشاره کرد. این آزمایش ها درست مانند هر آزمایش پزشکی دیگری گرفته می شوند. نیازی به این نیست که پیش از انجام این آزمایش ها ناشتا باشید. تنها موردی که باید رعایت کنید این است که تا ۷۲ ساعت پیش از آزمایش به سراغ دارو های کدئین دار نروید. به علاوه اینکه عروس باید تزریق واکسن کزاز را هم تجربه کند. درصورتی که از دوران خدمت سربازی داماد بیش از ده سال نگذشته باشد, نیازی به تزریق این واکسن برای داماد نیست.

  خرید های ضروری مراسم عقد
  خرید های ضروری مراسم عقد

  خرید های ضروری مراسم عقد

  اگر قصد دارید روز عقد کاملا بی استرس باشید باید به خوبی مخارج احتمالی را برنامه ریزی کنید. باید به خوبی حساب و کتاب مخارج این مراسم را براورد کنید تا استرسی در روز عقد نداشته باشید.

  بسیاری از سالن های عقد مانند سالن عقد آناهل ارومیه، سالن عقد پینار، سالن عقد ژکوند ارومیه، سالن عقد هلن ارومیه خودشان سفره عقد با تمام تجهیزات را دارا هستند.

  مهم ترین هزینه هایی که برای روز عقد ممکن است بپردازید به شرح زیرند:

  • لباسی که در شان عروس و داماد ایرانی می باشد.
  • حلقه ازدواج
  • پایه حلقه
  • کادوی عقد
  • ظرف عسل که به جام عسل هم شناخته می شود.
  • تکه های کوچک کله قند که تزئینات زیبایی دارند.
  • نقل و نبات را سر سفره عقد فراموش نکنید.
  • خوراکی های مناسب برای پذیرایی
  • دسته گل زیبا برای عروس
  • آینه و شمعدان پای ثابت مراسم عقد ایرانی می باشد.

  سخن آخر

  در این مطلب به طور کامل درباره نکات مهم تدارکات مراسم عقد که باید بدانید صحبت کردیم. مراسم عقد قطعا یکی از خاطرانگیز ترین مراسم های زندگی هر فردی می باشد. پس چقدر خوب می شود برای خاطرانگیز شدن و شیرین تر شدن هرچه بهتر این مراسم تلاش کنیم. بهتر است برای تهیه ملزومات این مراسم و البته گردآوری مدارک این مراسم هرچه زودتر تلاش کنید. این کار استرس موکول شدن کارهای شما به دقیقه نود را از بین خواهد برد. امیدواریم با خواندن این مطلب به خوبی درباره نکات مهم تدارکات مراسم عقد که باید بدانید اطلاعات کاملی را بدست آورده باشید.

  برای اجاره سالن عقد با تخفیف از تعرفه اصلی خود سالن ها می توانید به سایت تخفیفی ویرا برگ سر بزنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا