اخبار روزسبک زندگی

علائم و نشانه های بیماری رفلاکس معده را بشناسید !

 • علائم و نشانه های بیماری رفلاکس معده را بشناسید !

  علائم و نشانه های بیماری رفلاکس معده را بشناسید ! رفلاکس معده زمانی رخ می‌دهد که اسید و سایر محتویات معده از دریچه‌ پایینی مری به مری باز می‌گردند. دریچه پایین مری دریچه‌ای عضلانی به‌ شکل حلقه است که در انتهای مری و ابتدای معده قرار دارد. با باز شدن این دریچه، غذا از انتهای مری وارد معده می‌شود و سپس این دریچه بسته می‌شود تا از بازگشت غذا به درون مری جلوگیری کند. زمانی‌ که این دریچه ضعیف شده یا آسیب دیده باشد ممکن است به‌ درستی عمل نکند و همین موضوع باعث رفلاکس معده می‌شود.

  علائم ریفلاکس معده
  علائم ریفلاکس معده

  بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، ریفلاکس اسید معده به مری، می‌تواند علائم متنوعی از جمله گلودرد یا حتی مشکلات دهان و دندان را به همراه داشته باشد. این علائم شامل موارد زیر است:

  _ گلو درد:

  گلودردی که از بین نمی‌رود و همراه با نشانه‌های سرماخوردگی هم نیست، می‌تواند نشان دهنده ابتلا به ریفلاکس اسید معده به مری باشد.

  _ سرفه مداوم یا خس خس سینه:

  این علائم که اغلب در بیماران مبتلا به آسم دیده می‌شود، می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به ریفلاکس اسید باشد.

  علائم ریفلاکس معده
  علائم ریفلاکس معده

  _ مشکلات دندان:

  ایجاد حفره در دندان‌ها به علت فرسایش مینای دندان و یا تغییر رنگ دندان‌ها می‌تواند ناشی از ریفلاکس اسید باشد. اسید معده می‌تواند مینای دندان را از بین ببرد.

  _زنگ گوش‌ها:

  زنگ گوش‌ها به خصوص بعد از صرف غدا نیز می‌تواند در اثر تاثیر ریفلاکس روی سینوس‌ها و یا حتی قسمت داخلی گوش باشد. همچنین، ریفلاکس معده می‌تواند لوزه سوم و غدد لنفاوی کوچک را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

  _ خشونت صدا:

  ریفلاکس معده بویژه در شب هنگام باعث التهاب حنجره و در نتیجه گرفتگی صدا و احساس توده در گلو می‌شود.

  بوی بد دهان:

  اگر با مسواک زدن و یا کشیدن نخ دندان هنوز هم مشکل بوی بد دهان را تجربه می‌کنید، برای تشخیص ریفلاکس معده به مری با دندانپزشک‌تان تماس داشته باشید.

  گردآوری: نیمکت خبر 

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا